Panel użytkownika
login
hasło
DZISIAJ  4:46   20:44   
czwartek, 23 maj 2019
OSTATNIO NA FORUM:
Tytuł: Odp.:Pływanko 2017
Dodano: 2017-09-12 08:29:58
Autor: SławekP

Logowanie do poczty
login
hasło
Dodawanie zdjęć do galerii na naszej stronie cz. 1
Postaram się w tym artykule w dość szczegółowy sposób opisać jak dodawać zdjęcia do naszej galerii. Część pierwsza dotyczy zagadnień ogólnych.

Artykuł przygotowany został z myślą o szerokim gronie Użytkowników dlatego bardziej zaawansowani mogą pominąć część szczegółowych informacji technicznych związanych np. z obróbką zdjęć.


Cel galerii

Celem galerii poza samym opublikowaniem zdjęć w internecie jest na pewno forma ogólnodostępnej Kroniki Klubowej do której w każdej chwili, z każdego miejsca oraz każdy może wejść i odświeżyć wspomnienia. Ale nie tylko ta funkcja została postawiona jako główne zadania dla galerii. Dodając zdjęcia do galerii należy pamiętać o następujących funkcjach jakie ma spełniać:

 • w przypadku spływów kajakowych lub wypraw rowerowych możliwie jak najlepsze przedstawienie szlaku używając zdjęć i dokładnych opisów,
 • pokazanie ciekawych miejsc na szlaku wartych odwiedzenia,
 • zwrócenia uwagi na istotne elementy organizacyjne takiej jak biwaki, w przypadku spływów przewózki itp,
 • pod kątem Kroniki Klubowej spróbować pokazać wszystkich Uczestników danej imprezy oraz ciekawe wydarzenia podczas spływu.
Trzymając się tych kilku elementów galeria będzie również pełniła rolę kopalni informacji dla odwiedzających naszą stronę Turystów.

Porządek

Nie chcą doprowadzać do chaosu w galerii, wprowadzonych zostało kilka zasad i wskazówek.

 1. Pierwsza zasada dotyczy informacji na temat zdjęcia. Przy każdym zdjęciu należy możliwie dokładnie uzupełnić informacje dotyczące autora zdjęcia, daty oraz godziny wykonania. Jeśli chodzi o autora nie powinno być problemu i w pole Autor wpisujemy imię i nazwisko lub pseudonim. Z datą i godziną jest troszkę, a nawet dużo gorzej. Nawet posiadając aparat cyfrowy należy sprawdzić w jaki sposób zapisuje datę i godzinę zdjęcia, a w przypadku zdjęć z przed kilku lat wykonanych "kolekcjonerskimi" aparatami na kliszę wymaga to sporego wysiłku. Ze starszymi zdjęciami należy po prostu popracować, zastanowić się i określić datę i przynajmniej przybliżoną godzinę wykonania zdjęcia. W przypadku nowych urządzeń (aparat cyfrowy, telefon komórkowy, itp), występuje problem z różnie zapisywanym czasem wykonania zdjęć. Cześć urządzeń uwzględnia naszą strefę czasową, a część nie i to samo jest z uwzględnianiem czasu zimowego i letniego. Sposobem na ten problem jest wykonanie zdjęcia z napisaną godziną na kartce przed wyjazdem. Po zgraniu do komputera takiego zdjęcia można sprawdzić godzinę przypisaną przez urządzenie do zdjęcia i porównać ze sfotografowaną i uwzględnić różnicę przy podawaniu czasu wykonania zdjęcia. Tym samym unikniemy przesunięć czasowych o godzinę lub dwie.
  UWAGA: Należy pamiętać, że zmieniają nazwę zdjęcia już w komputerze zmienia się jego data i godzina ponieważ zapamiętywany jest czas ostatniej modyfikacji.
  Jeśli galeria już istnieje na stronie, a nie mamy informacji co do godziny, lub pewności co do przesunięcia czasu, należy się dopasować do istniejących zdjęć.
 2. Do galerii dodajemy tylko własne zdjęcia. Unikniemy dzięki temu powielania zdjęć. Jeśli mamy pewność, że osoba od której otrzymaliśmy zdjęcia nie będzie ich umieszczać na stronie to możemy z nich skorzystać.
 3. Kolejnym ważnym elementem jest sprawdzenie w całej galerii, czy nie ma już podobnego zdjęcia do tego, które chcemy dodać. Zdarzą się oczywiście sytuacje, w których warto będzie dodać kilka zdjęć z jednego miejsca, ale takie coś trzeba przemyśleć pod kątem całej galerii.
 4. Lepszym rozwiązaniem jest dodanie jednego zdjęcia, niż całej serii na raz. W przypadku serii łatwiej jest o błąd, nie zawsze zwrócimy uwagę na opis itp. Ważniejsza od ilości jest na pewno jakość, o czym wspomniane było wcześniej.


Na sam początek

Chcąc dodawać zdjęcia do galerii niezbędne jest założenie konta na naszej stronie (rejestracja). Po zakończeniu całego procesu zakładania konta trzeba uzyskać odpowiednie uprawnienia, które umożliwią nam pracę nad galerią. Uprawnienia mogą nadawać administratorzy, z którymi można się skontaktować. Uprawnienia o nazwie Zaufany oraz Klubowicz dają dostęp do edycji galerii. Tego rodzaju zabezpieczenie ma na celu wyeliminowanie "dowcipnisiów". Rodzaj uprawnienia można sprawdzić poprzez najechanie myszką na własny nick np. w statystykach w dolnej części strony.
Po uzyskaniu odpowiedniego uprawnienia, zapoznaniu się z instrukcją obsługi i zalogowaniu się można zacząć pracę nad galerią.


Przygotowanie komputera

Poprzez przygotowanie komputera mam na myśli programy, które mogą się nam przydać w pracy nad galerią. Chcąc maksymalnie ułatwić przygotowanie zdjęć ograniczę całość do jednego programu, dość prostego w obsłudze, dzięki któremu będziemy wstanie wykonać wszystkie operacje na zdjęciu. Program ten ułatwi nam również poruszanie się po zdjęciach i odczytywanie czasu zdjęć.
Program o którym mowa nazywa się IrfanView. Jest to program bezpłatny i można zainstalować go w domu na komputerze pozostając zgodnym z literą prawa. Program można pobrać ze strony producenta lub dla ułatwienia z polskiego serwisu internetowego dobreprogramy.com.
Po zainstalowaniu programu będzie mogli przejść do instrukcji krok po kroku jak wrzucić konkretne zdjęcie :)Opracował:
Sławomir Pluciński; Klub Kajakowy PTTK "Pelikany" Ostrów Wielkopolski


wersja artykułu: 1.0
Dodana: 09 styczeń 2008 (środa), 21:24, Autor: SławekP

Pozostałe Artykuły...

Statystyki
Ilość zarejestrowanych Użytkowników w systemie: 102; Ostatnio zarejestrowany Użytkownik: Czorny
Odwiedzin: [ łącznie 105664 ] [ w tym roku 812 ] [ w tym miesiącu 114 ] [ w ciągu ostatnich 24 godzin 18 ] [ dzisiaj 13 ]
Ilość Użytkowników OnLine: [ łącznie 0 ] w tym: [ zarejestrowanych 0 ] [ gości 0 ]
Ostatnio logowani Użytkownicy: SławekP, sjt, przylodz, Arek B, Bartek, Kris, Wlodek_J, ch3m1k,