Panel użytkownika
login
hasło
DZISIAJ  5:45   19:50   
piątek, 19 kwiecień 2019
OSTATNIO NA FORUM:
Tytuł: Odp.:Pływanko 2017
Dodano: 2017-09-12 08:29:58
Autor: SławekP

Logowanie do poczty
login
hasło
Dodawanie zdjęć do galerii na naszej stronie cz. 2
Postaram się w tym artykule w dość szczegółowy sposób opisać jak dodawać zdjęcia do naszej galerii. W części drugiej opisane zostało jak krok po kroku dodać zdjęcie.

Artykuł przygotowany został z myślą o szerokim gronie Użytkowników dlatego bardziej zaawansowani mogą pominąć część szczegółowych informacji technicznych związanych np. z obróbką zdjęć.


Megapixle

Przed rozpoczęciem opisywania poszczególnych kroków chciałbym zwrócić uwagę na kwestię rozdzielczości zdjęć w aspekcie galerii. Wiele osób kupujących aparaty cyfrowe mylnie kieruje się rozdzielczością matrycy aparatu, a więc megapixlami podczas zakupu aparatu. Megapixle to drugorzędna rzecz i nie zawsze mówi o tym czy aparat będzie robił dobre zdjęcia i czy będzie się potrafił odpowiednio zachować w różnych warunkach otoczenia za które odpowiada przede wszystkim optyka wspomagana przez elektronikę.
Dla zdjęcia wywoływanego u fotografa o wymiarach 10x15 wystarczająca jest rozdzielczość 2MPix, a zdjęcia w naszej galerii prezentowane są z jakością nie większą niż 0,4MPix!


Krok po kroku: obróbka zdjęcia w programie IrfanView
 1. Uruchamiamy wcześniej zainstalowany program IrfanView.
 2. Otwieramy interesujące nas zdjęcie (File -> Open).
 3. Po kliknięciu na zdjęciu (jeszcze przed otwarciem) obok miniaturki zdjęcia pojawią się nam informacje o zdjęciu. Serwer dopuszcza wgrywanie zdjęć o wielkości nie przekraczającej 2MB !!! - program pokazuje przy parametrze File size wielkość w kilobajtach (tutaj wielkość nie może przekraczać 2048KB) oraz w nawiasie w bajtach (których wielkość nie może przekroczyć 2097152 Bytes). Jeśli zdjęcie mieści się w wyznaczonych granicach wielkości możemy przejść do punktu Krok po kroku: wrzucanie na stronę. Rozdzielczość zdjęcia wyrażona opisana jako Width: i Height: nie ma tutaj żadnego znaczenia, ponieważ zdjęcie zostanie automatycznie przez etytor galerii przeskalowane do wymaganego rozmiaru.
 4. Po wybraniu zdjęcia klikamy na przycisk [Otwórz].
 5. Po otwarciu zdjęcia w dolnej części okna możemy odczytać datę oraz dokładny czas wykonania zdjęcia zapisane przez nasz aparat.
 6. W celu zmniejszenia rozmiaru wybieramy opcję z górnego menu Image -> Resize/Resample....
 7. Przy zaznaczonej opcji Set new size i dla niej Units: pixels w lewej kolumnie podajemy szerokość lub wysokość. W przypadku zdjęć wszystkich zdjęć należy podać szerokość Widht, której wielkość wystarczająca wynosi 700 pixels (w galerii wyświetlane zdjęcia mają maksymalną wielkość 660 pixels).
 8. Wprowadzone wartości akceptujemy przyciskiem [OK].
 9. Następnym krokiem jest zapis zdjęcia.File -> Save as .... Dzięki wybraniu opcji Save as... zamiast Save pozostawimy oryginalny plik bez zmian.
 10. W górnej części okna wybieramy miejsce w którym chcemy zapisać nasze obrobione zdjęcie.
 11. Wpisujemy nazwę pliku.
 12. Wybieramy w miejscu Zapisz jako typ: format JPG - JPEG Files.
 13. Jeśli nie jest zaznaczona opcja w dolnej części okna Show options dialog zaznaczamy ją ptaszkiem. Powinno pojawić się nam okienko z dodatkowymi opcjami (o których dalej).
 14. Jeśli nie jest zaznaczona opcja w dolnej części okna Save with original date/time zaznaczamy ją ptaszkiem. Dzięki temu plik będzie miał zapisaną datę taką jak zdjęcie które aktualnie obrabialiśmy.
 15. W okienku JPEG/GIF save options przesuwamy suwak Save quality: na wystarczający poziom 85
 16. W oknie Save Picture As ... klikamy na przycisk [Zapisz]

Po wykonaniu tych operacji mamy zdjęcie przygotowane do wrzucenia na stronę do galerii. Operację tą trzeba wykonać dla każdego zdjęcia, którego wielkość przekracza wcześniej wspomniane limity. Przekroczenie limitów występuje zwykle przy zdjęciach wykonywanych aparatami o matrycy większej niż 3MPix.


Krok po kroku: wrzucanie zdjęcia do galerii na stronie internetowej
 1. Wchodzimy na stronę www.pelikany.org.
 2. Logujemy się do systemu.
 3. Z menu użytkownika wymieramy Edytor galerii zdjęć.
 4. W lewej kolumnie wymieramy Dodaj zdjęcie.
 5. Poprzez przycisk Przeglądaj wybieramy wcześniej zapisane (obrobione) zdjęcie.
 6. Klikamy na Dodaj zdjęcie pod wybranym plikiem. Rozpocznie się proces wysyłania zdjęcia na serwer, który może chwilkę potrwać.
 7. Po wgraniu zdjęcia strona zostanie przeładowana i pojawią nam się pola informacyjne do uzupełnienia.
 8. Uzupełniamy pole autor.
 9. Uzupełniamy pole Wykonane w dniu: data zgodnie z formatem, który znajduje się obok pola.
 10. Uzupełniamy pole Wykonane w dniu: godzina zgodnie z formatem, który znajduje się obok pola, pamiętając o wszystkich informacjach związanych z godziną z pierwszej części artykułu. Jeśli określiliśmy tylko przybliżoną godzinę, np.: 13 to wpisać trzeba zgodnie z formatem 13:00:00.
 11. Uzupełniamy pole Opis zdjęcia:, pamiętając o wszystkich informacjach z pierwszej części artykułu. Opis nie jest obowiązkowy.
 12. Klikamy na Zapisz zmiany (może to chwilkę potrwać - czekamy).
 13. Po załadowaniu się ponownie strony pojawią się nam wszystkie opcje dostępne dla zdjęcia w galerii. Kolejnym krokiem jest dodanie zdjęcia do konkretnego spływu w miejscu PANEL DODAWANIA ZDJĘCIA DO GRUPY. W tym obszarze możemy odfiltrować w miejscu Pokaz katalogi: rok z interesującymi nas imprezami klikając po wybraniu przycisk [Ustaw]. Oczywiście wybór roku nie jest obowiązkowy - wtedy na liście Wybierz grupę: do wyboru pojawią się wszystkie dostępne imprezy, co może utrudniać znalezienie konkretnej szukanej pozycji. Po wybraniu imprezy klikamy przycisk [Dodaj zdjęcie do grupy] co spowoduje przywiązanie zdjęcia do konkretnej imprezy.
  W galerii dla wielu imprez utworzone są podgrupy. Taka sytuacja występuje w przypadku, gdy np. podczas spływu kajakowe większą rzeką wybraliśmy się na spływ dopływem lub podczas wycieczki rowerowej przewidziany był spływ rzeką. Wtedy zdjęcie dodajemy do całej głównej grupy imprezy, a konkretne zdjęcia z tej wydzielonej np. mniejszej rzeki dodajemy również do tej podgrupy (zdjęcie będzie dodane do 2 grup). Daje to możliwość przeglądania później całej imprezy lub wejścia w podgrupę z konkretną np. rzeką.
  Co jeśli nie ma grupy (imprezy) dla której chcemy dodać zdjęcie?
  W takiej sytuacji wybieramy najlepsze zdjęcie z wybranej imprezy, przesyłamy je mailem na adres klubowy z informacjami takimi jak:
  • dokładna nazwa imprezy,
  • termin,
  • trasa.
  • autor, data i czas wykonania zdjęcia przesłanego.
  Imprezę taka zostanie dodana przez administratora, ponieważ dodawanie grup imprez wymagało by kolejnego rozbudowanego artykułu, a wykonuje się to sporadycznie.
  Jeśli przez przypadek pomylimy się i dodamy zdjęcie nie do tej grupy, do której chcieliśmy, poniżej w miejscu PANEL USUWANIA ZDJĘCIA Z GRUPY możemy wybrać niechcianą pozycję z listy i kliknąć na przycisk [Usuń zdjęcie z grupy].
 14. Zbliżamy się do końca :) Ostatnim krokiem jest aktywowanie zdjęcia poprzez zmianę statusu zdjęcia z nieaktywnego na aktywne w górnej części (obok miniaturki) i klikamy na przycisk [Zapisz zmiany].


Kroków dość sporo, ale myślę, że tak dokładny opis ułatwi wszystkim poruszanie się po systemie. Na sam koniec dodam kilka informacji, które jeszcze bardziej mogą ułatwić pracę ze zdjęciami.
Po lewej stronie u góry nad wyborem katalogów znajduje się filtr Zdjęcia: dzięki któremu możemy włączyć pracę tylko na własnych zdjęciach.
W dolnej części po prawej stronie opisanej jako M I N I A T U R K I - LISTA DOSTĘPNYCH ZDJĘĆ zdjęcia oznaczone czerwonym tłem przywiązane są jako miniaturki dla grup, zdjęcia z niebieskim tłem informują nas że zdjęcie nie zostało przywiązane do żadnej grupy, a zdjęcia z czerwonym lub zielonym oczkiem pod zdjęciem pokazują status czy zdjęcie jest nieaktywne czy aktywne.
Każde zdjęcie w galerii możesz w każdej chwili edytować lub usunąć. W tym celu po lewej stronie wybierz Edytuj listę zdjęć, a następnie po prawej stronie pod każdą miniaturką zdjęcia do wyboru mamy usuwanie lub edycję. W przypadku edycji pojawi nam się panel ze wszystkimi opcjami dostępnymi dla zdjęcia które były dostępne przy dodawaniu.Opracował:
Sławomir Pluciński; Klub Kajakowy PTTK "Pelikany" Ostrów Wielkopolski


wersja artykułu: 1.3
Dodana: 17 styczeń 2008 (czwartek), 21:09, Autor: SławekP
Zaktualizowana: 23 styczeń 2008 (środa), 20:15, Autor: SławekP

Pozostałe Artykuły...

Statystyki
Ilość zarejestrowanych Użytkowników w systemie: 102; Ostatnio zarejestrowany Użytkownik: Czorny
Odwiedzin: [ łącznie 105497 ] [ w tym roku 645 ] [ w tym miesiącu 95 ] [ w ciągu ostatnich 24 godzin 14 ] [ dzisiaj 4 ]
Ilość Użytkowników OnLine: [ łącznie 4 ] w tym: [ zarejestrowanych 0 ] [ gości 4 ]
Ostatnio logowani Użytkownicy: SławekP, sjt, przylodz, Arek B, Bartek, Kris, Wlodek_J, ch3m1k,