Panel użytkownika
login
hasło
DZISIAJ  5:45   19:50   
piątek, 19 kwiecień 2019
OSTATNIO NA FORUM:
Tytuł: Odp.:Pływanko 2017
Dodano: 2017-09-12 08:29:58
Autor: SławekP

Logowanie do poczty
login
hasło
Pierwszy spływ z Pelikanami i nie tylko
Wiele osób, które nigdy nie miały okazji uczestniczyć w spływie kajakowym zadaje pytania "co i jak". W tym artykule postaram się odpowiedzieć na wiele pytań, które mam nadzieję ułatwią przygotowanie się do pierwszego spływu.

Kompletny sprzęt turystyczny dobrej klasy często kompletuje się przez wiele lat ponieważ koszt takiego sprzętu często nie jest mały ale i czasem warto się dobrze zastanowić lub przetestować coś przed zakupem. W artykule tym nie będę opisywał wszystkich elementów sprzętu turystycznego, ale tylko te podstawowe niezbędne na pierwszym spływie. Opis będzie dotyczył kilkudniowego spływu z biwakami pod namiotem. Listę która pomoże nam się przygotować do spływu i nie zapomnieć o wielu elementach można pobrać z naszej strony w działu Pobierz w którym znajduje się tabelka do pobrania.Sprzęt biwakowy
  1. Namiot. Na spływie w większości przypadku noclegów odbywa się pod namiotem. Jeśli nie posiadamy własnego namiotu, przed spływem można się zorientować czy ktoś nie ma u siebie miejsca dla nas. Jeśli nie ma takiej możliwości należy kupić namiot. Na rynku do wyboru mamy bardzo dużo namiotów w szerokiej palecie cenowej. Przy zakupie namiotu należy się kierować tym, żeby namiot posiadał oddzielną warstwę "tropik" oraz ewentualne miejsce na bagaże. Wystarczający namiot można kupić w okolicach 300zł. Bardziej szczegółowe informacje można uzyskać na spotkaniu w klubie lub naszym forum dyskusyjnym.
  2. Karimata lub materac. To niezbędny sprzęt bo na czymś trzeba spać. Tutaj cena nie jest wygórowana i np. wystarczającą karimatę dwuwarstwową można kupić w okolicach 40zł
  3. Śpiwór. Ceny śpiworów są bardzo zróżnicowane. Im cieplejszy i mniejszy po spakowaniu tym droższy, a cena może sięgać niekiedy 1000zł. Na początek wystarczy nam śpiwór niższej klasy w cenie poniżej 100zł, który będzie spełniał wymogi na większość spływów organizowanych przez nasz Klub.
  4. Siedzisko. Większość wieczorów na spływach spędzanych jest przy wspólnym ognisku. Nie zawsze jest na czym usiąść i dobrze mieć ze sobą nawet najprostsze składane krzesełko które można kupić już w okolicach 40zł, a najprostsze bez oparcia nawet na kilkanaście złotych.

Pozostałe elementy takiej jak stolik (składany), butla gazowa z palnikiem, itp, posiadają stali bywalcy spływów, na pewno taki sprzęt udostępnią i ich zakup na pierwszy spływ nie będzie niezbędny.

Na kajaku
  1. Zapasowe ubranie. Zawsze trzeba brać pod uwagę możliwość niezaplanowanej kąpieli :) Latem, gdy jest ciepło - nie ma problemu bo to zwykle sama przyjemność. Jeśli jednak są inne warunki atmosferyczne należy mieć ze sobą dodatkowe kompletne ubranie oraz ręcznik. Całość szczelnie zapakowana tak aby woda pod żadnym warunkiem nie dostała się do środka i nie zamoczyła zawartości. Na początek można taki komplet zapakować w duże mocne worki foliowe (najlepiej w 2 na raz) i je dobrze zabezpieczyć. Rozwiązaniem właściwym jest zakup worka dedykowanego do takich zastosowań, którego cena wynosi około 80zł
  2. Rzeczy podręczne. Podobnie jak w poprzednim punkcie zawsze trzeba brać pod uwagę możliwość niezaplanowanej kąpieli :) Na kajak zwykle trzeba zabrać aparat fotograficzny, pieniądze, ewentualnie telefon komórkowy. Podczas kąpieli urządzenia takie zwykle nie mają szans na przeżycie (chyba, że są wodooporne). Rozwiązaniem jest plastikowe szczelne opakowanie które można kupić w większości sklepów za kilka lub kilkanaście złotych. Bardziej profesjonalne zabezpieczenia podręcznego sprzętu są dostępne w specjalistycznych sklepach, a ich cena rozpoczyna się od około 40zł i kończy nawet na ponad 1000zł
  3. Obuwie. Na kajak należy zabrać ze sobą buty / sandały, w których będziemy wchodzić do wody. Chodzi tu o zabezpieczenie stóp - nigdy nie wiemy co jest na dnie rzeki czy jeziora. Zwykle dobrym rozwiązaniem są stare tenisówki ponieważ szybko schną, a zawsze jakieś się znajdą w domu.

Dużo tego nie ma i o to właśnie chodziło. Za kwotę około 500zł jesteśmy wstanie od zera wyposażyć się w podstawowy sprzęt na spływy kajakowe, który z czasem możemy uzupełniać. Nie zostały tutaj opisane elementy kuchni, odzieży, itp, ponieważ znajdziemy je u siebie na półkach w domu, a w doborze ich na spływ pomoże nam wpomniana wcześniej tabelka oraz artykuł znajdujący się na naszej stronie Wakacje z patelnią. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą spróbować przygody na wodzie!

Opracował:
Sławomir Pluciński; Klub Kajakowy PTTK "Pelikany" Ostrów Wielkopolski


wersja artykułu: 1.0
Dodana: 19 styczeń 2008 (sobota), 12:05, Autor: SławekP

Pozostałe Artykuły...

Statystyki
Ilość zarejestrowanych Użytkowników w systemie: 102; Ostatnio zarejestrowany Użytkownik: Czorny
Odwiedzin: [ łącznie 105497 ] [ w tym roku 645 ] [ w tym miesiącu 95 ] [ w ciągu ostatnich 24 godzin 14 ] [ dzisiaj 4 ]
Ilość Użytkowników OnLine: [ łącznie 4 ] w tym: [ zarejestrowanych 0 ] [ gości 4 ]
Ostatnio logowani Użytkownicy: SławekP, sjt, przylodz, Arek B, Bartek, Kris, Wlodek_J, ch3m1k,