Panel użytkownika
login
hasło
DZISIAJ  4:46   20:44   
czwartek, 23 maj 2019
OSTATNIO NA FORUM:
Tytuł: Odp.:Pływanko 2017
Dodano: 2017-09-12 08:29:58
Autor: SławekP

Logowanie do poczty
login
hasło
Historia klubu
Kilka słów na temat historii naszego klubu...

W roku 1964 z inicjatywy fanatyków kajakarstwa zawiązuje się przy Oddziale PTTK "Klub Wodny", a w 1966 roku powstaje przy nim sekcja żeglarska pod kierownictwem Fr. Krystka. Prace tej sekcji przyczyniają się do powstania w lutym 1966 roku Yacht-Klub "NORD". Z tym momentem Klub Wodny zmienia nazwę na Klub Kajakowy PTTK "PELIKANY".

Pierwszy Zarząd Klubu Wodnego w 1964 roku tworzyli:

 • Prezes: Włodzimierz Sapiński
 • V-ce Prezes: Krystian Niełacny
 • Sekretarz: Stanisław Marczewski

Kadencja tego pierwszego Zarządu trwała tylko jeden rok. W 1965 został powołany nowy rozszerzony Zarząd w składzie:

 • Prezes: Włodzimierz Sapiński
 • V-ce Prezes: Krystian Niełacny
 • V-ce Prezes: F. Cuske (żeglarz)
 • Sekretarz Eugeniusz Kubisiak
 • Stanisław Marczewski
 • L. Rataj (żeglarz)
 • D. Stodolny (żeglarz)
 • Franciszek Szajdak
 • Ryszard Pszeniczny

Trudne zadania miała przed sobą garstka 18 członków założycieli Klubu. Klub nie posiadał własnego sprzętu ani własnej kadry. Entuzjazm i zaangażowanie członków spowodowało szybki przyrost członków. Warto zaznaczyć, że 1974 roku liczba sięgła 120 aktywnych członków. W pierwszych latach swej działalności Klub położył duży nacisk na popularyzację kajakarstwa turystycznego, jednej z najlepszych form wypoczynku, posiadającej przy tym niezaprzeczalne walory poznawcze, zdrowotne i uczenie szacunku do przyrody. Temu celowi organizowanie grup kajakarzy do udziału w licznych spływach od rzeki Barycz począwszy, a skończywszy na Dunajcu, wodach Podkarpacia i Pomorza. Z tych wojaży Klub przywozi w 1965 roku Puchar Przechodni za zwycięstwo w VII Ogólnopolskim Spływie Kajakowym Sanem. Po zdobyciu jakiegoś doświadczenia na spływach organizowanych przez inne kluby w 1967 roku postanowiliśmy zorganizować własną imprezę i pokazać innym kajakarzom (jak się później okazało z całej Polski) naszą rzekę Prosnę.

W 1967 roku Klub zyskuje pierwszych Przodowników Turystyki Kajakowej. Są nimi:

 • Włodzimierz Sapiński
 • Krystian Niełacny
 • Stanisław Marczewski
W 1968 roku:
 • Wiesława Szajdak
 • Eugeniusz Kubisiak
 • Ryszard Pszeniczny
 • Franciszek Szajdak

wybrali się na Czarną Hańcze gdzie Okręg Śląski organizował Kurs Przodowników Turystyki Kajakowej. Wymieniona czwórka pomyślnie przebrnęła testy praktyczne jak i teoretyczne. Dodatkowo z tego kursu wszyscy dodatkowo zdali pomyślnie egzamin z motorowodniactwa co zaowocowało papierami "Sternik Motorowodny St. III". Tak więc w 1968 roku Klub liczył 7 Przodowników Turystyki Kajakowej St. III. Rok 1968 zapisał się również pierwszym wypadem na wody europejkie. Był to "Międzynarodowy Spływ Kajakowy im. Jana III Sobieskiego - Sobieski Tur" na odcinku węgierskim Dunaju .

W 1969 roku grono Przodowników powiększa się o dwoje następnych Przodowników są to:

 • Irena Fierek
 • Józef Fierek

kończąc kurs też na Czarnej Hańczy.

Aktywność naszych działaczy dostrzega Komisja Turystyki Kajakowej Zarządu Głównego PTTK powierzając organizację Ogólnopolskiego Spływu Absolwentów Szkółek Kajakowych na rzece Obrze. Uczestnictwo w ogólnopolskich i okręgowych zlotach aktywu kajakowego powoduje powierzenie organizacji w 1970 roku w Antoninie Wielkopolskiego Zlotu Przodowników Turystyki Kajakowej, w tym samym roku Klub był organizatorem Ogólnopolskiego Spływu Kajakowego rzeką Drawą i brał udział w obchodach XV - lecia Szkółek Kajakowych w Drawnie.

W 1972 roku OKTKaj powierza Klubowi organizację Kursu Przodowników Turystyki Kajakowej III St.. Kurs ten ukończyło 20 osób. W 1973 roku Klub przywozi Przechodni Puchar ze spływu "O słoneczny Puchar Wisły". W 1974 roku "Pelikany" uzyskują tradycyjną nagrodę "Pagaja" dla najlepszego Klubu Kajakowego PTTK Wielkopolski. A jesienią tego roku w X rocznicę działalności, Klubowi zostaje nadany dyplom Zarządu Głównego PTTK. W 1975 roku po reformie administracyjnej nasz działacz kolega Stanisław Marczewski zostaje Przewodniczącym Wojewódzkiej Komisji Turystyki Kajakowej i jednocześnie członkiem Komisji Kajakowej Zarządu Głównego PTTK.

Rok 1976 czyli X Jubileuszowy Spływ Prosną zapisał się w historii klubu jako najliczniejszy bo uczestniczyło w nim 136 osób z całej Polski ale również ze Schwed (byłe NRD).
W 1977 roku przy wydatnym zaangażowaniu Yacht Klubu "Nord" i "Pelikanów" z magazynu ziemniaków przy ul. Kościelnej oddajemy pod władanie w/w klubów "Piwnicę Wodniacką".

Jako młodzi a bardzo aktywni działacze często przebywające po za domem, a druga osoba wychowująca naszą latorośl w domu namówiła do organizacji spływów z udziałem naszych najmłodszych członków rodzin. I tak narodziły się "Rodzinne Spływy" pod hasłem "Pływamy z rodzinami po najpiękniejszych rzekach Kraju". Zaczęliśmy od rzeki Drwęcy. Jak się później okazało była trafna decyzja. Dla wszystkich uczestników uczestników szczególnie dla dzieci i młodzieży spływy rodzinne stały się szkołą koleżeństwa, szacunku dla ojczystej przyrody.

Na XX - lecie Klubu czyli 1984 roku, Zarząd Główny PTTK przyznaje Klubowi Złotą Honorową Odznakę PTTK.
Rok 1987 zapisuje się zmianą warty na stanowisku Prezesa Klubu. Funkcje tą obejmuje kolega Ryszard Pluciński. Nowe młodzieńcze spojrzenie i werwa powoduje rozrost organizowanych imprez klubowych. Od tego czasu są organizowane dwa spływy letnie: jeden kajakow - rowerowy gdzie uczestnikami jest młodzież, a drugi w starym określonym terminie gdzie uczestnikami są starsi członkowie klubu. Podział ten nastąpił w skutek małej ilości sprzętu pływającego w magazynku klubowym.

W końcu lat 90-tych następuje wzrost zakupu sprzętu pływającego przez poszczególnych członków naszego klubu.


Kolejne wydarzenia z życia Klubu można znaleźć w bardziej rozbudowanej formie na kartach naszej strony internetowej...

Statystyki
Ilość zarejestrowanych Użytkowników w systemie: 102; Ostatnio zarejestrowany Użytkownik: Czorny
Odwiedzin: [ łącznie 105664 ] [ w tym roku 812 ] [ w tym miesiącu 114 ] [ w ciągu ostatnich 24 godzin 18 ] [ dzisiaj 13 ]
Ilość Użytkowników OnLine: [ łącznie 4 ] w tym: [ zarejestrowanych 0 ] [ gości 4 ]
Ostatnio logowani Użytkownicy: SławekP, sjt, przylodz, Arek B, Bartek, Kris, Wlodek_J, ch3m1k,